Strona utworzona przy pomocy programu: Serif WebPlus.   Ostatnia aktualizacja: 2012-06-21 21:53:28

Roztocze

Polska - to piękny kraj. Wszyscy znamy uroki tatrzańskich szczytów, stromych ścian Pienin, bezkresnych bieszczadzkich połonin, ale...

Istnieje w południowo-wschodniej części Kraju mniej znany, ale w pełni zasługujący na poznanie, piękny zakątek - Roztocze. Nie znajdziemy tu niebosiężnych szczytów ani skalnych przepaści, ale znajdziemy coś innego - samotność i spokój. A to w połączeniu z cudowną dziewiczą przyrodą jest tym, o czym większość z nas marzy. To tu można naprawdę odpocząć z dala od tłumów na szlaku i zgiełku powszechnie znanych turystycznych miejscowości.

Dlaczego Roztocze

zdjęcia wykonane dnia 2012-06-09

Geograficzne położenie Roztocza

Roztocze to pasmo wzniesień usytuowanych pomiędzy Wyżyną Lubelską i Kotliną Sandomierską, biegnących łukiem od Kraśnika

(woj. lubelskie) na południowy wschód aż za Lwów (Ukraina).

Długość roztoczańskiego pasma wynosi ok. 180 km, z czego w granicach Polski ok. 110 km. Szerokość nie przekracza 25 km. Wzniesienia nie są zbyt wysokie i trudno nazwać je górami. Wysokość ich od ok. 300 m npm. w okolicach Kraśnika wzrasta do 414 m npm koło Lwowa.   

Roztocze można podzielić na trzy części: Zachodnie (Gorajskie), Środkowe i Południowe (Wschodnie lub Rawskie).

Granicą pomiędzy Roztoczem Zachodnim a Środkowym jest dolina Wieprza na odcinku od Szczebrzeszyna do Zwierzyńca. Roztocze Południowe rozdziela od Środkowego obniżenie terenu na linii miejscowości Lubycza Królewska - Narol oraz dalej do źródeł rzeki Różaniec.


Każda z części Roztocza ma inne cechy geologiczne i widokowe.

Roztocze Zachodnie, o najbardziej urozmaiconej rzeźbie terenu, pokrywa gruba warstwa lessu. Znajdziemy wzgórza o stromych zboczach przedzielone głębokimi wąwozami. Najbardziej malowniczą ich plątaninę znajdziemy pomiędzy Szczebrzeszynem a Kawęczynkiem (tzw. Piekiełko).

Roztocze Środkowe to najbardziej znana część regionu. To tu leżą popularne miejscowości turystyczne i wypoczynkowe jak Krasnobród, Zwierzyniec, Susiec, Józefów. Znajdziemy tu kilka popularnych kąpielisk.

Tutaj znajduje się Roztoczański Park Narodowy.

Szczególnie atrakcyjna turystycznie jest część Roztocza Środkowego na styku z Równiną Biłgorajską. Na płynących tu rzekach powstały serie malowniczych małych wodospadów. Obszary te objęte są ochroną jako rezerwaty "Czartowe Pole", "Szumy" i "Nad Tanwią".


Roztocze Południowe ma szczególny klimat geograficzny i historyczny. Geologicznie ma charakter wapienno-piaszczysty i mimo największych bezwzględnych wysokości wzniesień ma nieco uboższą rzeźbę terenu. Jest to mezoregion najbardziej wyludniony, czego przyczyną jest jego burzliwa i tragiczna historia.

A praktycznie:

Szlaki turystyczne na Roztoczu są prawie puste, nawet w sezonie letnim. To wielka zaleta. Możemy wędrować w samotności rozkoszując się pięknymi widokami.

Jest tylko kilka miejsc, które należy unikać. Są to, przede wszystkim, miejscowości z akwenami wykorzystywanymi jako kąpieliska (Staw Echo w Zwierzyńcu, zalew w Krasnobrodzie, Majdan Sopocki). To są prawdziwe tłumy, zwłaszcza w wakacje. Bardzo zatłoczony jest fragment szlaku w okolicy "szumów" na Tanwi w Rebizantach. Jest to piękne miejsce, ale bywa pełne ludzi. Wystarczy jednak odejść kilkaset metrów dowolnym szlakiem, by zgiełk pozostał daleko w tyle. Większość zwiedzających to "turyści", dla których ciekawsze są walory gastronomiczne okolicy (piwo) niż krajobrazowe.

c.d.n...